rogoczUrodził się 9 sierpnia 1926 roku w Chorzowie. W piłkę uczył się grać w miejscowym AKS. Wojna przerwała jego karierę piłkarską. W 1943 roku w wieku 17 lat został wywieziony na roboty w głąb Niemiec. W tym samym roku zdołał uciec i przedostać się do Włoch, gdzie stacjonowała armia generała Andresa. Został żołnierzem 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej, a także jednym z lepszych piłkarzy reprezentacji „pancerniaków”.

Po wojnie wrócił do Chorzowa, ale już w 1947 roku przybył do Gdańska. Od razu zgłosił swój akces do Lechii. O jego przyjeździe do Gdańska zadecydowała obietnica, którą złożył swojemu przyjacielowi Leszkowi Goździkowi, z którym służył w czasie wojny. Obaj znakomici zawodnicy przyrzekli sobie, że po wojnie będą grać w tym samym klubie. Goździk, który miał rodzinę w Gdańsku zdecydował się na występy w Lechii, a Roman Rogocz pomny złożonej obietnicy podążył jego śladem. W Lechii zadebiutował 16 listopada 1947 roku w wyjazdowym meczu w… Chorzowie przeciwko Ruchowi i od razu zdobył gola (gdańszczanie przegrali 1:4). W 1948 roku wykazał się niesamowitym instynktem strzeleckim. W rozgrywkach o mistrzostwo regionu w ośmiu meczach zdobył 17 goli, a w meczu z Unią Tczew aż 6! W turnieju barażowym o awans do finałowych rozgrywek walki o ekstraklasę w każdym z sześciu spotkań strzelał bramki, w sumie aż 16, połowę dorobku całej drużyny. W turnieju finałowym również zaliczył bardzo dużo trafień (10), walnie przyczyniając się do pierwszego w historii awansu Lechii do ekstraklasy.

W pierwszym historycznym sezonie Lechii na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Roman Rogocz był najlepszym strzelcem zespołu z 7 trafieniami. Niestety nie wystarczyło to do utrzymania i dwa kolejne sezony gdańszczanie spędzili w II lidze. W pierwszym z nich znakomity gdański napastnik trafił do siatki rywali osiem razy. Początek rozgrywek 1951 roku był w wykonaniu Romana Rogocza fenomenalny. W 14 meczach rozgrywek grupowych trafił aż 18 razy, w tym sześć w rekordowym zwycięstwie 14:0 z Pomorzaninem Toruń. Wydawało się kariera tego znakomitego napastnika będzie się wspaniale rozwijać. Niestety 11 września 1951 roku w trakcie towarzyskiego spotkania z Legią Warszawa bramkarz gości w wyniku brutalnego ataku złamał Roman Rogoczowi nogę. Uraz był na tyle poważny, że w nodze gdańskiego napastnika trzeba było umieścić specjalny gwóźdź. W związku z kontuzją stracił cały 1952 rok.

Do gry powrócił w 1953 roku i zdobył jednego gola. Kolejny rok Lechia spędziła w drugiej lidze, a najlepszego strzelca miała oczywiście w osobie Romana Rogocza z sześcioma trafieniami. Przez kolejne sześć lat gdański napastnik występował na boiskach ekstraklasy w barwach Lechii strzelając dla niej wiele ważnych bramek. W 1956 roku został najlepszym strzelcem zespołu z siedmioma bramkami, a Lechia odniosła swój największy sukces ligowy, zajmując trzecie miejsce. 11 maja 1960 roku Roman Rogocz zaliczył 100 mecz w ekstraklasie z Odrą Opole w Gdańsku Ostatni raz w biało – zielonych barwach wybiegł 12 czerwca 1960 roku w spotkaniu przeciwko Polonii Bydgoszcz.

W czasie swojej kariery strzelił dla Lechii ponad 100 bramek i jest jedynym graczem w historii gdańskiego klubu, który ma na swoim koncie trzycyfrową liczbę bramek. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Prowadził grupy młodzieżowe, a przed sezonem 1971/72 został trenerem pierwszego zespołu z zadaniem utrzymania go w III lidze. Roman Rogocz z nawiązką wykonał zadanie i w pięknym stylu wywalczył awans do II ligi. W tymże roku został wybrany najlepszym trenerem Wybrzeża.

Całą karierę sportową, jako piłkarz i jako trener, potrafił pogodzić z pracą zawodową. Pracował nieprzerwanie od 1952 r. w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych , aż do emerytury, na którą przeszedł w 1988 r.  W plebiscycie z okazji 60-lecia Lechii został w głosowaniu kibiców wybrany najlepszym piłkarzem w historii Biało – Zielonych.

Pan Roman zmarł w 2013 r. pozostając do końca wiernym kibicem Lechii i był obecny na każdym meczu gdańszczan. Gwiazda z jego imieniem jest wmurowana w Alei Sław, która znajduje się na starym stadionie Lechii przy ul. Traugutta.

Roman Rogocz
Data ur: 9.08.1926
Pozycja: pomocnik
Debiut w Lechii: 16.11.1947
Debiut w Lechii w ekstraklasie: 20 marca 1949
Lata gry w Lechii: 1947-1960
Liczba występów i bramek: 167-107