Jesteś tu
Home > artykuły > Plebiscyt na Piłkarza 70-lecia Lechii Gdańsk

Plebiscyt na Piłkarza 70-lecia Lechii Gdańsk

plebiscyt

Zaczynamy! Od dziś do 7 grudnia można oddawać głosy w Plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Piłkarzy 70-lecia Lechii Gdańsk. Wybieramy dziesięciu z dwudziestu kandydatów. Wspólnie z z Lechią Gdańsk oraz Miastem Gdańsk zapraszamy do głosowania!

70 lat historii. Pisanej bramkami, zwycięstwami i porażkami w biało-zielonych barwach. Ale przede wszystkim przeżywanymi emocjami. Związanymi głównie z futbolem, choć nie tylko. Założona w 1945 roku Lechia od tego czasu głęboko zakorzeniła się w świadomości mieszkańców Gdańska, umiejętnie pracując na miano najważniejszego klubu sportowego w całym regionie.

I choć przez lata pod jej szyldem przewinęło się, a nawet nadal istnieje, wiele różnych sekcji, to jednak oczkiem w głowie kibiców zawsze byli piłkarze. Ci, którzy w sezonie 1956 zajęli trzecie miejsce w I lidze, ci, którzy ściągali na trybuny nadkomplety widzów w latach 70-tych, choć występowali na zapleczu ekstraklasy. Jak również ci, którzy jako klub zaledwie trzecioligowy wywalczyli w 1983 roku Puchar Polski po wygranej w finale z Piastem Gliwice 2:1, a później rywalizowali w Pucharze Zdobywców Pucharów z Juventusem Turyn, wywalczyli Superpuchar Polski, a następnie awansowali do ekstraklasy.

Lechia pograła wówczas w krajowej elicie przez cztery sezony, a później znów na długo ugrzęzła głównie na jej zapleczu. Losy klubu w pewnym momencie zaczęły jednak zmierzać w drogę donikąd. I właśnie wtedy, na początku XXI wieku, Lechię postanowili od podstaw odbudować kibice. Biało-Zieloni rozpoczynali od A-klasy i po siedmiu długich latach zameldowali się w ekstraklasie, gdzie występują do dziś.

W tym roku nasz klub obchodzi jubileusz 70-lecia. W porozumieniu z Miastem Gdańsk oraz kilkoma nieoficjalnymi serwisami, piszącymi o Lechii, postanowiliśmy przeprowadzić plebiscyt, który wyłoni najpopularniejszych piłkarzy w Biało-Zielonych dziejach.

W koszulce Lechii przez 70 lat wystąpiło ponad 700 piłkarzy. Kapituła plebiscytowa, złożona z fachowców – byłych piłkarzy, trenerów, działaczy, dziennikarzy i Kibiców – wybrała spośród nich najpierw 70 nazwisk, a następnie finałową dwudziestkę.

Najlepsza 20 w kolejności alfabetycznej:
Bogdan Adamczyk
Jerzy Apolewicz
Mateusz Bąk
Tadeusz Fajfer
Józef Gładysz
Jacek Grembocki
Henryk Gronowski
Robert Gronowski
Maciej Kamiński
Roman Korynt
Jerzy Kruszczyński
Lech Kulwicki
Czesław Nowicki
Mirosław Pękala
Zdzisław Puszkarz
Roman Rogocz
Andrzej Salach
Abdou Traoré
Piotr Wiśniewski
Sławomir Wojciechowski

Wybór pierwszej dziesiątki oddajemy teraz w ręce Was – Kibiców. Głosujemy od dziś do 7 grudnia. Specjalną podstronę, dedykowaną Plebiscytowi, znajdziecie pod tym linkiem:

Głosowanie

8 grudnia uroczyście ogłosimy wyniki Plebiscytu podczas Gali 70-Lecia klubu, która odbędzie się na Stadionie Energa Gdańsk.

Plebiscyt organizowany jest przez Lechię Gdańsk i Miasto Gdańsk przy współudziale serwisów: LechiaHistoria.pl, Lechia.Net, Lechia.gda.pl oraz LwyPolnocy.pl, które zostały patronami wydarzenia.

Dla Uczestników głosowania przewidzieliśmy nagrody. Do wygrania będą 2 tablety firmy Modecom, 3 oryginalne koszulki Lechii Gdańsk, 2 karnety na rundę wiosenną oraz 10 zestawów świątecznych. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Podobne artykuły
Top