Jesteś tu
Home > artykuły > Niedziela Palmowa z Lechią Gdańsk

Niedziela Palmowa z Lechią Gdańsk

20070401_polkowice

Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi. Tak więc Niedziela Palmowa, która przypada na tydzień przed także występuje w różnych terminach.  Sprawdziliśmy, które mecze Lechii w ostatnich 35 latach przypadły na Niedzielę Palmową i jak radzili sobie w nich Biało-Zieloni. A już w niedzielę 20 marca Lechia zagra z Termaliką Nieciecza.

W 1980 roku II-ligowa Lechia przegrała z z Górnikiem Wałbrzych 1:3. Na uwagę zasługuje tu nazwisko zdobywcy pierwszej bramki dla gości. Henryk Janikowski to ojciec Sebastiana gwiazdy futbolu amerykańskiego i ligi NFL.

30.03.1980  
Lechia Gdańsk – Górnik Wałbrzych 1:3 (0:2)
Bramki: Gładysz 79 karny – Janikowski 22, Pełka 30, Kwiatkowski 76
Lechia: Wierzba – Kulwicki, Gładysz, Gawara, Radowski (32 Raczyński), Kowalski, Studzizba, Erlich, Puszkarz, Kierno, Domitr (57 Siwka).

16 marca 1983 r. III-ligowa Lechia w Pucharze Polskim wyeliminowała Zagłębie Sosnowiec. 11 dni później na inaugurację rundy wiosennej sezonu 1982/83 musiała się męczyć z Czarnymi Słupsk. Bramkę na wagę zwycięstwa na minutę przed końcem zdobył Dariusz Raczyński. Jak pisała ówczesna prasa Biało-Zieloni mieli w II połowie ogromną przewagę. Po tym meczu lechiści zajmowali 1. miejsce w III lidze. Mecz ten odbył się w Starogardzie Gdański. Lechia ze względu na wtargnięcie kibica i pobicie sędziego (podczas jesiennego meczu z Polonią Bydgoszcz) została ukarana przez PZPN rozegraniem 4 meczów w roli gospodarza minimum 50 km od Gdańska.

27.03.1983    
Lechia Gdańsk – Czarni Słupsk 2:1
Bramki: Kowalczyk 45, Raczyński 89 – Zaborowski 26
Lechia: Woźniak – Marchel, Kulwicki, Salach, Raczyński, Kowalski, Kowalczyk, Wójtowicz (Górski), Grembocki, Polak (Klinger), Józefowicz.

Lechia w obecności 20 tys. widzów przegrała nieoczekiwanie z Zagłębiem Sosnowiec. Biało-Zieloni od początku meczu przeważali i prowadzili w 20 minucie 1:0 po bramce Jerzego Kruszczyńskiego. Lechiści nadal napierali, lecz po błędzie  w środku pola Aleksandra Cybulskiego goście wyszli z kontrą i bramkę zdobył Jan Urban. W drugiej połowie po kolejnych błędach Zagłębie zdobyło dwie bramki. Trener Łazarek grzmiał po meczu „Stracone bramki kompromitują nas jako I-ligowców”.

31.03.1985    
Lechia Gdańsk – Zagłębie Sosnowiec 1:3 (1:1)
Bramki: Kruszczyński 20 – Urban 30, Sączek 48, Śpiewak 57
Lechia: Stawarz – Grembocki, Kulwicki, Możejko, Oblewski, Kamiński (57 Salach), Cybulski, Kowalczyk (46 Polak), Pękala, Miller, Kruszczyński.

Biało-Zieloni prowadzeni przez duet Witold Kulik/Stanisław Stachura wygrali ze swoją imienniczką z Zielonej Góry. Bramkę zdobył Adam Fedoruk. W bramce grał Maciej Kudrycki, wychowanek Jagiellonii, który właśnie wrócił do Polski po grze w USA (Chicago Eagles).

28.03.1999
Lechia/Polonia Gdańsk – Lechia Zielona Góra 1:0 (1:0)
Bramka: Fedoruk 15
Lechia/Polonia: Kudrycki – Predehl, Skierka, Michalski, Kubsik, Golecki, Szymura (69 Feith), Zezula, Fedoruk, Kugiel, Zieńczuk.

Gdańszczan w tym meczu prowadził Romuald Szukiełowicz. Obserwatorem sędziów był Michał Listkiewicz, który był rozczarowany postawą drużyny gości. W drużynie bełchatowskiej zagrał 21-letni Grzegorz Rasiak. Był spiker, natomiast zabrakło nagłośnienia, gdyż gdański klub zalegał z płatnościami. W spotkaniu tym debiutował przed gdańską publicznością Krzysztof Pilarz, który w najbliższą niedzielę w barwach Termaliki zmierzy się z Lechią. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, co trener Lechii uznał za sukces, gdyż spadkowicz z ekstraklasy, Bełchatów zajmował miejsce wicelidera. Lechia była na miejscu 17. w 24 zespołowej II lidze i do końca sezonu walczyła o utrzymanie.

16.04.2000    
Lechia Gdańsk – GKS Bełchatów 0:0
Lechia: Pilarz – Skierka, G.Motyka, Krysiak, Kubsik, Golecki, Fedoruk, Lewna, Borkowski, Weber, Kugiel (46 Zezula).

Spotkanie odbyło się nie tylko w Niedzielę Palmową, ale także 1 kwietnia czyli w Prima Aprilis. Biało-Zieloni byli faworytami tego spotkania, lecz to Polkowice mogły wywieźć z Gdańska 3 punkty. Publiczność mocniej się ożywiła, gdy czerwoną kartkę (za drugą żółtą) otrzymał Paweł Pęczak.

1.04.2007  
Lechia Gdańsk – Górnik Polkowice 0:0
Czerwone kartka: Pęczak 77
Lechia: Sobański – Pęczak, Manuszewski, Brede, Fechner (68 Kosznik) – Pawlak, Miklosik, Wiśniewski, Rogalski (77 Wojciechowski), Kalkowski (67 Buzała) – Cetnarowicz.
Zdjęcie pochodzi z meczu Lechia – Górnik Polkowice (2007 r.)

Top