Jesteś tu
Home > artykuły > Lechia – Śląsk Wrocław 3:1 (19.10.2007)

Lechia – Śląsk Wrocław 3:1 (19.10.2007)

 

Lechia – Śląsk Wrocław 3:1. Sezon 2007/08 był szczęśliwy zarówno dla Lechii Gdańsk, jak i dla zaprzyjaźnionego Śląska Wrocław. Oba zespoły wywalczyły awans do ekstraklasy. Już w rundzie jesiennej drużyny Lechii i Śląska były w czubie tabeli II ligi.

Stawka była wysoka, gra toczyła się o pozycję lidera drugoligowej tabeli. Wrocławianie tydzień wcześniej postraszyli rywali, bijąc Motor Lublin w rekordowym stosunku 10:1. Jednak od początku to lechiści wyraźnie dominowali na placu gry. Już po kwadransie gry z rzutu rożnego dośrodkował Arkadiusz Miklosik, a Piotr Wiśniewski strzałem głową skierował piłkę do siatki. Popularny „Wiśnia”, jedyny wciąż obecny w kadrach obu zespołów, aktor tamtego widowiska, był najlepszy na boisku.
W drugiej połowie Śląsk starał się wyrównać, a Lechia groźnie kontraktowała.

W 72. minucie był już 2:0. Miklosik dośrodkował tym razem z rzutu wolnego, ponownie główkował Wiśniewski. Jego strzał został zablokowany, ale jak spod ziemi pojawił się Maciej Rogalski i skierował piłkę do bramki.

To nie był koniec popisów „Rogala”. Po podaniu Roberta Speichlera, Rogalski minął Janukiewicza i podwyższył na 3:0! To był szósty gol pomocnika Lechii w sezonie, dzięki czemu stal się najskuteczniejszym graczem Biało-Zielonych.

Na sam koniec wrocławianie zdołali strzelić honorowego gola, co nie miało już żadnego wpływu na fakt, że Lechia została liderem drugoligowej tabeli! Na taki moment gdańscy kibice czekali 16 lat! Gdańscy piłkarze obrali wyraźny kurs na ekstraklasę, ale trener Dariusz Kubicki tonował nastroje.

– Mnie nie interesuje pierwsze miejsce teraz. Dzisiaj to nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Chciałbym, żeby Lechia była na pierwszym miejscu w czerwcu przyszłego roku, bo to będzie oznaczało awans do ekstraklasy – powiedział po meczu Kubicki.

Publika: 4.000. Bardzo nietypowa pora spotkania (piątek, godzina 15) nie wpłynęła pozytywnie na frekwencję. Skąd taki termin? Otóż 21 października w naszym kraju odbywały się wybory parlamentarne, a dzień wcześniej panowała cisza wyborcza. W związku na termin wcześniejszy zostały przesunięta 16. kolejka drugoligowych zmagań. Co ciekawe w czasie ciszy wyborczej grała ekstraklasa.

Co było dalej?
Życzenie trenera Kubickiego spełniło się. Trener przejął zespół na 13. miejscu w tabeli po siódmej kolejce, zostawił na miejscu pierwszym. Szkoda, że nie dane było trenerowi Kubickiemu poprowadzić Biało-Zielonych w najwyższej klasie rozgrywek.
Razem z lechistami powrót do ekstraklasy świętował zaprzyjaźniony Śląsk Wrocław. BKS i WKS na drugoligowej mecie zajęły dwa pierwsze miejsca i wróciły na należne miejsce. A skąd przyjaźń?

Oddajmy głos Zbyszkowi Zalewskiemu, kustoszowi Muzeum Lechii Gdansk: „Zgoda ze Śląskiem powstała w 1977 roku. Śląsk grał w sobotę w Gdyni z Arką, wiadomo chłopcy z południa przyjechali nad morze, na plażę. My w niedzielę jechaliśmy do Koszalina na mecz z Gwardią, nie mieliśmy już szans na awans. Pociąg ruszał z Gdyni, zebraliśmy się w siedmiu. Arkowcy namówili tych ze Śląska, żeby nas zlać. Ale my się nie baliśmy postawiliśmy się i tym chłopakom ze Śląska to się spodobało, pogonili śledziuchów z nami i czterech z nich pojechało z nami do Koszalina. Wróciliśmy z Koszalina, wysiadamy w Sopocie, zaraz na plażę, oni chcieli skakać do morza, ja im tłumaczę, że tam są pale. Oni nie słuchali, tak im się podobało. Za tydzień na meczu z Zawiszą było ich już chyba czterdziestu. I tak się zaczęło, ja w tamte wakacje dwa tygodnie podejmowałem gości, potem dwa tygodnie siedziałem we Wrocławiu itd.”.

16. kolejka II Ligi sezonu 2007/8

Lechia Gdańsk – Śląsk Wrocław 3:1 (1:0)

Bramki: Wiśniewski 14’, Rogalski 71’, 86’ – Tomasz Szewczuk 88’
Żółte kartki: Miklosik (Lechia), Wójcik, Pokorny, Górski, Klofik, Imeh (Śląsk)
Sędziował: Marcin Roguski (Warszawa).

Lechia: 1. Kapsa – 4. Pęczak, 7. Manuszewski, 3. Wołąkiewicz, 13. Fechner – 14. Wiśniewski, 11. Kasperkiewicz, 17. Miklosik, 9. Rogalski (88’ 6. Hirsz), 10. Rybski (81’ 19.Speichler) – 15. Cetnarowicz (68’ 8. Buzała). Trener: Dariusz Kubicki.

Śląsk: 1. Janukiewicz – 24. Socha, 3. Wójcik, 4. Pokorny, 2. Wołczek – 14. Ulatowski, 19. Sztylka, 20. Górski, 8. Klofik (86` 6. Szewczuk) – 21. Łudziński, 10. Imeh (`74 9. Gancarczyk). Trener: Ryszard Tarasiewicz.

Pozostałe wyniki 16. kolejki II Ligi sezonu 2007/8
ŁKS Łomża – Wisła Płock 2:5 (1:3)
GKS Jastrzębie – Piast Gliwice 0:0
Polonia Warszawa – Tur Turek 3:1 (3:0)
Odra Opole – Arka Gdynia 0:2 (0:2)
Motor Lublin – Stal Stalowa Wola 0:1 (0:1)
Warta Poznań – Znicz Pruszków 2:1 (1:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała – GKS Katowice 2:0 (1:0)
Pelikan Łowicz – Kmita Zabierzów 1:1 (0:1)

Podobne artykuły
Top