Jesteś tu
Home > artykuły > TOP 10 – najważniejsze wydarzenia 2017 roku

TOP 10 – najważniejsze wydarzenia 2017 roku

Kibice przebili opony w autokarze Lechii Gdansk

Rok 2017 był okresem wzlotów i upadków Lechii Gdańsk. Biało-Zieloni mogli w pierwszej połowie roku zapisać się złotym głoskami w historii klubu, a w drugiej balansowali nad przepaścią (czytaj strefą spadkową). Wybraliśmy dla Was TOP 10 najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń z minionych 12 miesięcy.

Na początek można zajrzeć do naszego rankingu TOP 10 za rok 2016

10. Zakończenie karier przez Wiśnię i Bączka

N/z Mateusz Bąk Piotr Wiśniewski Foto Piotr Matusewicz

Sezon 2016/17 to także ostatni w roli czynnych piłkarzy dla dwóch legend Lechii: Mateusza Bąka i Piotra Wiśniewskiego. Bączek przeszedł z Lechią drogę od A klasy do ekstraklasy. Z kolei Wiśnia nieprzerwanie przez 12 lat bronił barw Biało-Zielonych. Pożegnanie wyszło bardzo sympatycznie. Wiśnia zdobył bramkę, a Bączek bramki nie wpuścił (mecz z Pogonią 4:0).

9. Obrona Lechii

Mario Maloca, Fot.Piotr Matusewicz

W rundzie finałowej sezonu 2016/17 piłkarze Lechii nie stracili bramki w siedmiu kolejnych spotkaniach. Tak znakomitą obronę postanowiono jednak rozbić wypożyczając Rafała Janickiego i Mario Malocę do innych klubów. Tak zrekonstruowana defensywa popisała się w październikowy poniedziałek, kiedy to uległa na własnym stadionie przeciętnej Koronie Kielce 0:5.

Pucharowy mecz Lechii z Bytovią

W ostatnich latach Lechia ma problem z Pucharem Polski. Sąsiedzi zza miedzy w mijającym roku sięgnęli po te cenne trofeum na Stadionie Narodowym. Lechistom ciągle to nie wychodzi. Klątwa z Limanowej dalej trwa. Po wyeliminowaniu Biało-Zielonych przez Puszczę Niepołomice wyczyn ten powtórzyli piłkarze Bytovii. Po tym spotkaniu piłkarze Lechii mieli problem z dotarciem do Gdańska, gdyż w oponach z klubowego autokaru „uszło” powietrze.

8. Peszko i Wolski w reprezentacji

N/z Rafał Wolski, Fot. Piotr Matusewicz

Do Sławomira Peszki w reprezentacji dołączył kolejny piłkarz Lechii Rafał Wolski. Razem nie zagrali, gdyż Peszkin jesienią nabawił się kontuzji. Wolski zdobył nawet bramkę w meczu z Armenią i przeszedł do historii, jako drugi piłkarz gdańskiego klubu (po Alfredzie Kokocie), który zdobył gola dla reprezentacji. Kadra Nawałki awansowała na MŚ w Rosji. W czerwcu zobaczymy, czy któryś z tej dwójki pojedzie na tą imprezę.

7. Rekord frekwencji

N/z Frekwencja na meczu Lechia – Legia,  Fot. Piotr Matusewicz

37 tysięcy widzów zasiadło na trybunach Stadionu w Letnicy w marcu, aby obejrzeć mecz Lechia – Legia 1:2. To rekordowa frekwencja na meczu Biało-Zielonych w Gdańsku. Więcej było chyba tylko na spotkaniu z Juventusem.

6. Dusan Kuciak

Śmiało można o nim powiedzieć, że okazał się transferem nr 1 w roku 2017. Znakomita gra wiosną, sprawiła, że lechiści do końca walczyli o mistrza Polski. Jesienią jako jeden z nielicznych nie zawodził i przejął nawet opaskę kapitana.

5. Marco Paixao królem strzelców

N/z Marco Paixao, Fot. Piotr Matusewicz

Sezon 2016/17 Marco Paixao zakończył z koroną króla strzelców polskiej ekstraklasy. Pobił rekord Czesława Nowickiego, który 57 lat wcześniej zdobył dla Lechii 13 bramek w ekstraklasie. W sumie w roku 2017 Marco zdobył na boiskach ekstraklasy 26 goli, najwięcej w polskiej lidze.

4. Zwycięstwa w derbach

N/z Flavio Paixao, Fot. Piotr Matusewicz

Derbowe pojedynki w roku 2017 odbywały się bez kibiców gości. To z pewnością zaważyło na atmosferze derbowej. W lany poniedziałek Lechia wygrała z Arką 2:1. 3 listopada po dramatycznej końcówce Flavio Paixao nawiązał do Luki Vućko i też w doliczonym czasie zdobył zwycięską bramkę.

3. 4 czerwca 2017 Legia – Lechia 0:0

N/z Stadion Energa, Fot. Piotr Matusewicz

Data 4 czerwca mogła kibicom Lechii kojarzyć się nie tylko z wyborami z 1989 roku. Mogła, ale tylko pod warunkiem, że Biało-Zieloni zdobyliby bramkę na Łazienkowskiego dającą tytuł mistrza Polski. Skończyło się na niczym i wielkim zawodzie kibiców Lechii, porównywalnym z odpadnięcia w półfinale Pucharu Polski po meczach z Jagiellonią.
Skład Lechii z 4 czerwca: Kuciak – Maloca, Vitoria, Wawrzyniak – Haraslin, Slavczev, Borysiuk, Peszko – Krasic, Wolski – M. Paixao. Rezerwa: Zelenika, Janicki, Mila, Kuświk, Wiśniewski, F. Paixao, Nunes.

2. Zmiana trenera

N/z Piotr Nowak i Adam Owen, Fot. Grzegorz Radtke

Przed rokiem trener Nowak z Lechią bił wszystkich. W naszym rankingu zajął 1. miejsce. Wiosną i latem już tak kolorowo nie było. Mógł zdobyć z lechistami medal, mógł załapać się do pucharów. Mógł wpisać się w historię. Zabrakło niewiele. Latem już w mediach pojawiał się pogłoski o zmianie trenera, które tonował prezes Lechii, który mówił, że jeśli Piotr Nowak przestanie być trenerem Lechii, to tylko wtedy, kiedy otrzyma propozycję z reprezentacji Polski? Posadą nie do odrzucenia okazał się fotel dyrektora sportowego. Miejsce Nowaka zajął Walijczyk Adam Owen, który przyszedł do klubu jako trenera przygotowania motorycznego. Jak sobie radził? Lechii nie odmienił. Na pewno zapamiętamy w jego wykonaniu wygrane derby w Gdyni i łomot w Gdańsku z Koroną 0:5.

1. Ujemne punkty

N/z Adam Mandziara, Fot. Piotr Matusewicz

W 2017 roku Komisja ds. Licencji dwukrotnie karała Lechię Gdańsk. W czerwcu kara wyniosła pierwotnie -3 punkty i 250 tys. złotych. Później ją zamieniono na karę finansową 400 tys. zł. W grudniu ukarano Lechię jednym minusowym punktem oraz grzywną 250 tys. złotych.

Podobne artykuły
Top