Jesteś tu
Home > artykuły > Lechia – Gedania Gdańsk (6.06.1948)

Lechia – Gedania Gdańsk (6.06.1948)

Biskupia Górka

6 czerwca 1948 roku w Mistrzostwach Klasy A Okręgu Gdańskiego Lechia Gdańsk pokonała 5:1 Gedanię.

Bramki dla Lechii zdobyli Alfred Kokot, Aleksander Kupcewicz, Leszek Goździk, Roman Rogocz i bramkarz Józef Pokorski z rzutu karnego. Naszych barw bronili wtedy świeżo przybyli nad morze Ślązacy (Rogocz, Nierychło, Kokotowie), Mazowszanie (Pokorski) i Lwowiacy (Bolesław Żytniak). O udziale tych ostatnich w początkach dziejów naszej Lechii pięknie pisze fejsbukowy profil Jak potęga hetmańska ze Lwowa do Gdańska. Zwycięski mecz z Gedanią był niejako eliminacją do baraży o awans do Ekstraklasy, które Lechia wygrała i w 1949 po raz pierwszy piłka na najwyższym szczeblu ligowym zagościła w Gdańsku.

Czemu zatem piszemy o tym spotkaniu? Dlatego, że wedle naszych badań był to jedyny w historii oficjalny mecz Lechii rozegrany na BISKUPIEJ GÓRCE. Z informacji, do których dotarliśmy ówcześnie boisko znajdowało się przy dzisiejszej ulicy Na Stoku 24, czyli nieco wcześniejszej Grenadierstasse.

Jak powiedział ktoś od nas mądrzejszy jest to jedyne miejsce w Gdańsku, gdzie wciąż czuć ducha Wolnego Miasta. Coś w tym jest, natomiast jest pewne, że jest to miejsce absolutnie magiczne, a widok na nasze miasto z Biskupiej Górki przez wieki był natchnieniem malarzy, a współcześnie fotografów.

Top