Jesteś tu
Home > artykuły > Derby Trójmiasta. Lechia – Arka 3:0 (30.10.1983)

Derby Trójmiasta. Lechia – Arka 3:0 (30.10.1983)

Jerzy Kruszczyński

Derby Trójmiasta między Lechią a Arką w latach 80. XX w. ograniczyły się jedynie do dwóch spotkań w II lidze. Oba mecze gładko wygrali Biało-Zieloni, a bohaterem był Jerzy Kruszczyński. Przypominamy pierwsze z nich rozegrane w Gdańsku jesienią 1983 roku.

Spotkanie bez historii. Lechiści łatwo odprawili gości z trzybramkowym bagażem, jak zresztą w tamtych czasach często bywało. Nie potwierdziły się przysłowia, że w derbach każdy wynik jest możliwy i tym podobne. Na boisku było widać przepaść dzielącą zespoły w drugoligowej tabeli. Lechia była wówczas druga, Arka trzecia od końca.

Klasą samą dla siebie w tym meczu był Jerzy Kruszczyński, który ustrzelił wówczas hat-tricka, a łącznie po spotkaniu z Arką miał na koncie już 15 goli strzelonych w lidze.

20 tysięcy?

Media podają, że derby Trójmiasta obejrzało 20 tysięcy widzów, jednak z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, iż publiczności było znacznie więcej. Przed kasami tworzyły się kilkudziesięciometrowe kolejki. Lechia była wówczas na ogromnej fali wznoszącej, a od paru dobrych lat nie było derbów między dwoma klubami Trójmiasta. Wśród zgromadzonej publiki była około 50-osobowa grupka przybyszów z Gdyni, która zasiadła między trybuną krytą i zegarem. Na samym meczu było stosunkowo spokojnie, do ekscesów doszło w SKM po zakończeniu spotkania.

Co było dalej?

Lechiści jak burza przeszli wszystkie drugoligowe przeszkody, meldując się na mecie na pierwszym miejscu i awansując do Ekstraklasy. Królem drugoligowych strzelców został Jerzy Kruszczyński, mając na koncie 31 bramek. W pamiętnym rewanżu w Gdyni, Arka ponownie została pobita, tym razem 4:1. Na zakończenie sezonu, Gdynianie opuścili drugoligowe szeregi, a następne derby Trójmiasta Lechii z Arką przy ulicy Traugutta mogliśmy oglądać dopiero dziewięć lat później.

Lechia Gdańsk – Arka Gdynia 3:0 (2:0)
Bramki: Kruszczyński 6’, 20’k, 82’

Składy:
Lechia: Fajfer – Marchel, Kulwicki, Salach, Kowalski, Cybulski, Kamiński, Kowalczyk, Grembocki, Polak, Kruszczyński.

Arka: Burzyński – Klein, Jędrzejewski, Możejko, Ptaszyński, Stolc, Mojsa, Wrosz (46’Bianga), Makurat, Smagacz, Plata.

Inne wyniki 14. kolejki II ligi Grupy I sezonu 1983/84:
Gwardia Warszawa – Odra Wodzisław 0:0
Moto Jelcz Oława – Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)
Victoria Jaworzno – Stilon Gorzów 1:0 (0:0)
Stal Stocznia Szczecin – Odra Opole 1:2 (0:2)
Chemik Police – Olimpia Poznań 2:1 (2:0)
Olimpia Elbląg – Piast Gliwice 2:1 (1:0)
Celuloza Kostrzyń – Zagłębie Wałbrzych 1:0 (1:0)

Top