Jesteś tu
Home > artykuły > Derby Trójmiasta. 10 faktów, które musisz znać

Derby Trójmiasta. 10 faktów, które musisz znać

LUKA VUCKO

Wielkie Derby Trójmiasta Lechia Gdańsk – Arka Gdynia. Postanowiliśmy przypomnieć 10 najważniejszych naszym zdaniem faktów, które każdy kibic Biało-Zielonych powinien znać.

1. Pierwsze derby Trójmiasta

W Polsce najsłynniejsze derby mają miejsce w Krakowie (Wisła-Cracovia), Łodzi (Widzew – ŁKS), na Śląsku (Ruch – Górnik) oraz w Trójmieście (Lechia – Arka).

Pierwsze prawdziwe Derby Trójmiasta miały miejsce po spadku Lechii do II ligi. 2 września 1964 roku Lechia pokonała Arkę Gdynia 2:1. Pierwszą bramkę w historii derbów Trójmiasta zdobył Janusz Charczuk.

2. Stadion

Większość meczów derbowych odbyła się na stadionach, na których spotkania o prymat w Trójmieście raczej już nie zostaną rozegrane. Stadion przy Traugutta był miejscem derbowych spotkań do 2010 roku. Cały czas pełni funkcje piłkarskie i gdyby zaistniała taka konieczność można tam rozegrać oficjalny mecz. Stadion Arki przy Ejsmonda zastąpiony został kortami tenisowymi. Ostatni mecz derbowy odbył się tam w 1997 roku i zakończył się walkowerem dla Lechii.

3. Lechiści w Arce, arkowcy w Lechii

Wielu piłkarzy ma za sobą grę w obu klubach. Najczęściej zmiany barw wiązały się z tym, że w danym momencie drużyna zza miedzy grała w wyższej klasie rozgrywkowej. Byli jednak tacy zawodnicy, którzy pomimo propozycji nie przeszli do „wrogiego” obozu. Poniżej niektóre tylko nazwiska, ostatnim do tej pory piłkarzem, który zaliczył grę dla Lechii i Arki był Piotr Kasperkiewicz.

Grali w Lechii i w Arce: Tomasz Unton, Krzysztof Brede, Stanisław Burzyński, Andrzej Głownia, Bogusław Kaczmarek, Maciej Kalkowski, Janusz Kupcewicz, Karol Piątek, Dariusz Gładyś, Tomasz Korynt, Krzysztof Rusinek, Mirosław Tłokiński, Marek Piątek, Kamil Biecke, Janusz Możejko, Stanisław Jarząbek, Waldemar Majcher, Marek Ziółkowski, Andrzej Głąbiński, Arkadiusz Bieńkowski, Zygmunt Gadecki, Zbigniew Żemojtel, Aleksander Jagiełło, Michał Żebrakowski.

4. Trenerzy

Podobnie jak wśród piłkarzy czasem dochodziło w trójmiejskim sosie do przetasowań na stanowiskach trenerskich. Ewenementem jest były trener Lechii Bogusław Kaczmarek, który trenerem Arki był tylko 48 godzin. Pod naciskiem kibiców Arki zrezygnował z funkcji trenera. Szkoleniowcami obu drużyn byli także: Stanisław Stachura, Grzegorz Polakow, Henryk Serafin, Piotr Nierychło, Jerzy Słaboszewski, Jerzy Jastrzębowski, Marian Geszke, Andrzej Bikiewicz, Czesław Bartolik.

5. Najwyższe derbowe zwycięstwo

Miało miejsce w czerwcu 1984 r., gdy Lechia wygrała w Gdyni 4:1 (trzy bramki Jerzego Kruszczyńskiego i jedna Jacka Grembockiego. Dwukrotnie Biało-Zieloni wygrywali z Arką po 3:0 (1983 r. i 1992 r.)

6. Król derbów

Śmiało tym mianem można określić Jerzego Kruszczyńskiego. Popularny „Kruchy” w sezonie 1983/84 w każdym z meczów derbowych strzeli po trzy bramki. Dwa zdobyte hat-tricki sprawiły, że pozostał w sercach kibiców Lechii na zawsze.  W XXI w. do miana Króla derbów urósł także Flavio Paixao, który w sezonie 2017/18 ustrzelił także hat-tricka.

7. Górka biało-zielona

Słynne miejsce na stadionie Arki przy u. Ejsmonda, które zajmowali najbardziej zagorzali fani żółto-niebieskich. Od kilku lat miejsce stadionu zajęły korty tenisowe. Górkę podczas derbów w roku 1984 zdobyli kibice Lechii, prz31epędzając z niej fanów Arki.

8. Najbardziej dramatyczne derby

Zdecydowanie to mecz, który miał miejsce w maju 2011 roku. Arka prowadziła do 89 minuty 2:0. Pod koniec meczu kontaktową bramkę dla Lechii zdobył Paweł Nowak, a w siódmej minucie doliczonego czasu gola na wagę remisu zdobył Luka Vućko. Ten sezon dla żółto-niebieskich zakończył się spadkiem z ekstraklasy i przerwą w meczach derbowych na 5 lat.

9. Frekwencja

Najwięcej widzów oglądało derbowe pojedynki (wg ówczesnej prasy) w 1973 i 1974 roku. Oba mecze przy Traugutta obejrzało ok. 35 tys. widzów. Ten rekord może zostać pobity w dzisiejszych warunkach tylko na stadionie w Gdańsku – Letnicy, którego pojemność wynosi ok 42 tys. widzów.

10. Sukcesy

Lechia i Arka za swój największy sukces uznają zdobycie Pucharu Polski. Gdańszczanie w 1983 r. i 2019, a gdynianie w 1979 i w 2017 roku. W ekstraklasie najwyższe miejsce Lechia wywalczyła w sezonie 1956 – 3 oraz w 2019 r. również – 3. lokata. Arka 7. miejsce w sezonie 1977/78.

 

 

Top