Jesteś tu
Home > artykuły > 10 najważniejszych wydarzeń w historii Lechii Gdańsk

10 najważniejszych wydarzeń w historii Lechii Gdańsk

Lechia Gdańsk - Zdobywca Pucharu Polski 2019

Rok 2020 jest rokiem jubileuszowym Lechii Gdańsk. Zebraliśmy najważniejsze wydarzenia w historii klubu – takie kamienie milowe, które każdy z kibiców Biało-Zielonych obudzony w środku nocy powinien znać.

 1. Powstanie klubu – 1945 r. Za symboliczną datę powstania klubu uważa się datę 7 sierpnia 1945 r., wówczas ukonstytuował się  pierwszy zarząd BOP-u. Ustalono również, że kolor biało-zielony tworzyć będzie zewnętrzny symbol klubu. Klub powstał przy Biurze Odbudowy Portu. Początkowo nosił nazwę K.S. B.O.P. Następnie dołączono do nazwy „Baltia”, by na początku 1946 r. funkcjonować pod nazwą Lechia.

  Taki wiersz znalazł się w kronice klubowej:

  Co to za znak?

  – Lechia z Gdańska!

  Skąd się wodzi?

   – z Lecha z Piasta!

  Czem się pisze?

  – Trudem – pracy

  I zielenią

  W białej tarczy!

  Komu służy?

  – Chwale męstwa!

  A w co wierzy?

  – W moc zwycięstwa!

  Nieuznaje?

  Niedołęstwa!

 2. Pierwszy awans do ekstraklasy – 1948 r. Piłkarze Lechii zaledwie po 3 latach od powstania świętowali awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Biało-Zieloni tym samym na lokalnym podwórku wyprzedzili Gedanię Gdańsk.
  Lechia 1948
 3. 3. Miejsce – 1956 r. Po grze w finale Pucharu Polski w sezonie 1955 r. w kolejnych rozgrywkach lechiści ugruntowali swoją pozycję na ligowych boiskach. W sumie dla Biało-Zielonych był to dobry okres, gdyż grali w I lidze nie przerwanie przez 8 sezonów. Ten rekord został pobity dopiero w XXI wieku.
 4. Zdobycie Pucharu Polski – 1983 r. W sezonie 1982/83 piłkarze Lechii prawie sięgnęli dna. Po latach walki o powrót do ekstraklasy czekała ich gra w III lidze. Jednak w rozgrywkach Pucharu Polski drużyna Jerzego Jastrzębowskiego szła jak burza i wywalczyła to trofeum wygrywając w finale z Piastem Gliwice.

  Finał Pucharu Polski 1983 r. Lechia Gdańsk - Piast Gliwice
  Finał Pucharu Polski 1983 r. Lechia Gdańsk – Piast Gliwice
 5. Dwumecz Lechii z Juventusem. Sukces w Pucharze Polski sprawił, że Lechia zagrała w europejskich pucharach. Gdańszczanie trafili wówczas na najlepszy klub europejski włoski Juventus FC.
 6. Awans do ekstraklasy po 21 latach – 1984r. Po ponad dwudziestoletniej grze na poziomie II i III ligowych Biało-Zieloni awansowali do ekstraklasy. Biało-Zieloni byli wówczas beniaminkiem II ligi.
 7. Początek nowej Lechii Gdańsk 2001 r. – po barwnych latach 90.tych, gdzie klub nie potrafił się odnaleźć w nowych pokomunistycznych czasach, okraszonych dwukrotnie fuzją z Olimpią Poznań i Polonią Gdańsk, przyszedł czas odbudowy – startu od zera. Piłkarze Lechii rozpoczęli grę od A klasy i po 7 latach zameldowali się w ekstraklasie. Drużynę w tamtym okresie prowadzili kolejno: Tadeusz Małolepszy, Jerzy Jastrzębowski, Marcin Kaczmarek, Tomasz Borkowski i Dariusz Kubicki.
 8. Przejście na nowy stadion – 2011 r. Po 66 latach gry na stadionie przy Traugutta piłkarze Lechii doczekali się stadionu formatu europejskiego. Od sezonu 2011/12 i meczu z Cracovią Biało-Zieloni grają na wybudowanym na Euro 2012 stadionu w Gdańsku- Letnicy. Obiekt przy Traugutta pełni dla Lechii funkcję obiektu treningowego.
 9. 3. miejsce – 2019 r. – piłkarze Lechii powtórzyli wyczyn z sezonu 1956. Drużyna prowadzona przez Piotra Stokowca po rundzie zasadniczej zajmowała pierwsze miejsce. Można dziś żałować, że w przerwie zimowej kadra nie została wzmocniona i mimo kilkupunktowej przewagi lechiści nie sięgnęli po mistrzostwo Polski. Wygrał Piast Gliwice.
  Dusan Kuciak feta
 10. Puchar Polski – 2019 r. W rozgrywkach Pucharu Polski piłkarze Lechii w sezonie 2018/19 wszystkie mecze rozgrywali na wyjeździe. Biało-Zieloni grając skutecznie sięgnęli po główne trofeum pokonując na stadionie Narodowym Jagiellonię Białystok 1:0. W połączeniu z brązowym medalem oraz Super Pucharem drużyna Piotra Stokowca stała się najbardziej utytułowanym zespołem w historii klubu.
Top