Mariusz Pawlak, jako wychowanek Lechii Gdańsk grał przy Traugutta do 24 roku życia. Zagrał w Ekstraklasie w barwach fuzyjnej Lechii/Olimpii, wyrobił sobie na tyle dobrą markę, że zapracował na transfer do mocnych wtedy – Polonii Warszawa (mistrzostwo Polski w 2000 roku i krajowy puchar rok później) i Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski (Puchar Polski w 2005 roku). Mariusz Pawlak ma na koncie również jeden występ w reprezentacji Polski.
Popularny „Cygan” Mariusz Pawlak pierwsze szlify piłkarskie zbierał pod okiem trenera Michała Globisza. Zaczął trenować mając 11 lat: – Zacząłem trenować po meczu z Juventusem, na którym byłem sam. Mama załatwiła mi po znajomości bilet, bo wiadomo, że było o nie ciężko. Wcześniej odbył się przedmecz grupy piłkarzy trenera Globisza, do której później wskoczyłem. Zaczynałem u trenera Górskiego, ale w jakiś sposób się wyróżniłem i trener Globisz wziął mnie do siebie. Oglądałem ten przedmecz i już wtedy widziałem siebie na boisku, chociaż jeszcze mnie w Lechii nie było. Jednak występ w takim spotkaniu był marzeniem każdego chłopaka. (wypowiedź dla Lechia.gda.pl)
W wieku juniorskim, jako niespełna 17-latek, doczekał się debiutu w seniorskiej piłce. Stało się to w marcu w 1989 r. przeciwko Górnikowi Knurów.
19.03.1989 r. Górnik Knurów – Lechia Gdańsk 2:0 (0:0)
Lechia: Stawarz – Marchel, Cybulski, Ługowski, Pawlak, Kamiński, Banit, Unton (46′ Kaczmarczyk), Łukasiewicz, Prabucki, Nowicki (55′ Michalczak)
Tak wspominał dla serwisu Lechia.gda.pl ten debiut: – Czy wiedziałem wcześniej, że zagram? Były takie przypuszczenia, ale trener Stachura mi tego nie powiedział. O ile się nie mylę, to wtedy Jacek Chociej wypadł za kartki po pierwszym meczu. Być może była to kontuzja? Pamiętam, że już jak jechaliśmy do Knurowa, to koledzy sugerowali, że być może zagram na lewej obronie. Dla każdego młodego człowieka debiut i to w takiej wielkiej drużynie, to duża sprawa. Lechia nawet po spadku należała do grupy zespołów, które miały bić się o awans.
– Debiut był dla mnie duże wydarzeniem. Przeskok między juniorami, a seniorami jest duży. Wydaje się, że jest inaczej, ale to błędne myślenie. Cieszyłem się, że dostałem szansę i mogę powiedzieć, że ją wykorzystałem.
W rundzie wiosennej swojego pierwszego sezonu zagrał w 10 meczach. Lechia walczyła o utrzymanie w barażach z Włókniarzem Pabianice, w których „Cygan” zdobył swoją pierwszą seniorską bramkę. Wraz z kolejnymi sezonami coraz więcej znaczył dla drużyny Lechii. W latach 1989-1995 wystąpił w 170 II-ligowych spotkaniach. Jedynie podczas kadencji trenera Adama Musiała zagrał w mniejszej ilości, bo tylko dziewięciu meczach. – Jedyny raz, kiedy straciłem miejsce w podstawowym składzie Lechii, to za kadencji trenera Musiała. U wszystkich pozostałych zawsze byłem podstawowym zawodnikiem. Widocznie szkoleniowcy widzieli moje umiejętności, dostrzegli, że mogę być uniwersalnym graczem.
Podczas gdy kolejni utalentowani lechiści, mający za sobą grę w reprezentacjach Polski juniorów odchodzi grać do innych, mocniejszych zespołów Pawlak mimo propozycji pozostawał w Gdańsku. Nie doczekał się awansu do ekstraklasy, ale po spadkowym do III ligi sezonu w Gdańsku pojawiła się I liga za sprawą zespołu Lechii-Olimpii. „Cygan” wraz z kilkoma piłkarzami z Traugutta został włączony do tej drużyny i stanowił o jej sile.
Jednak po 12 miesiącach po raz drugi z rzędu zaznał goryczy spadku. On jednak na tyle miał już wyrobione nazwisko, że odszedł do Polonii Warszawa, gdzie budowany by zespół na miarę mistrza Polski. Zdobył je w sezonie 1999/2000, by potem dołożyć Puchar i Superpuchar Polski. W nagrodę zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Holandią. W latach 2002-2006 reprezentował barwy Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, z którą zdobył wicemistrzostwo Polski. Świętował je z trenerem Bogusławem Kaczmarkiem, który wprowadzał go do piłki seniorskiej w Lechii.
Na sezon 2006/07 Pawlak wrócił po 10 latach przerwy do Lechii Gdańsk. Zagrał ponownie na szczeblu II ligi. Biało-Zieloni niemal do końca walczyli o awans do Ekstraklasy, który wywalczyli w kolejnym roku. Jednak już bez Pawlaka, który został piłkarzem Polonii Warszawa. Karierę piłkarską zakończył w Olimpii Grudziądz. Dziś jest cenionym trenerem.
Mariusz Pawlak
Data urodzin: 19.07.1972
Pozycja: pomocnik
Debiut w Lechii: 19.03.1989
Lata gry w Lechii: 1989-1996, 2006-2007