Zbigniew Żemojtel, ps. „Żyleta”, urodził się 28 marca 1943 roku. W miejscowości Żagory na dzisiejszej Litwie. Był wychowankiem Lechii Gdańsk. Należał do pokolenia piłkarzy Biało-Zielonych, który w latach 60. i 70. XX wieku walczyli o przywrócenie Ekstraklasy dla Gdańska. Zmarł przedwcześnie w wieku 51 lat. Od 1996 roku na gdańskiej Żabiance rozgrywany był memoriał jego imienia.
Jako jeden z nielicznych piłkarzy występował w Lechii na trzech szczeblach rozgrywkowych I, II i III ligi. Grał głównie na lewej obronie z nr 4.
Debiutował już jako 19-latek u boku Romana Korynta. Pierwszy mecz zagrał w Rzeszowie ze Stalą (1:0), Skład z meczu: Sztuka – Szyndlar, Korynt, Żemojtel, Wierzyński, Nowicki, Frąckiewicz, Charczuk, Adamczyk, Maksymiuk, Apolewicz
Jednak ten pierwszy sezon, w którym rozegrał 21 meczów zakończył się spadkiem BIało-Zielonych do II ligi. Przez kolejne lata był podstawowym zawodnikiem Biało-Zielonych. Jednak zamiast awansu, po czterech latach nastąpił spadek do III ligi. Po nieudanym sezonie w III lidze (5. miejsce), w którym zdobył swoją pierwszą seniorską bramkę w przeciwko Flocie Gdynia (4:0), postanowił karierę kontynuować za miedzą.
W 1969 roku wraz z bramkarzem Stanisławem Burzyńskim odszedł do Arki, która awansowała na zaplecze ekstraklasy.
Jednak po trzech latach postanowił wrócił do Gdańska, Lechia świętowała awans do II ligi i chciał w macierzystym klubie zakończyć karierę. Gdyński klub jednak sprawiał problemy.
“Należy mu się za determinację w walce o powrót do Lechii w 1972 roku. Dało to początek wielkiej nienawiści kibiców Lechii do Arki. Niestety, w pamięci pozostał też fatalny kiks w Koszalinie na inaugurację wiosny 1974, podanie do bramkarza, lecz trafione… w kałużę. Stojącą piłkę przejął koszalinianin i tym sposobem Gwardia wygrała 1-0.” – pisał Tangens na forum Lechia.gda.pl gdy zapadła decyzja o uhonorowaniu gwiazdą Żemojtela.
Głosie Wybrzeża przed sezonem 1972/1973: “Nie wyjaśniona jest wciąż także sprawa Zbigniewa Żemojtela. Piłkarz ten, jak wiemy przez wiele lat występował w Lechii, gdzie w ogóle stawiał swe pierwsze, sportowe kroki. W momencie, kiedy Biało-Zieloni przeżywali głęboki kryzys wzmocnił on wraz ze Stanisławem Burzyńskim gdyńską Arkę. Dziś mając już 29 lat i myśląc o zakończeniu kariery, pragnie powrócić do macierzystego klubu. Okazało się to nie takie łatwe, jak przypuszczał Żemojtel, jak przypuszczano w Lechii. Na jego podanie o zwolnienie Arka odpowiedziała …. skreśleniem, co oznacza, że przez cały rok nie będzie on mógł wystąpić na zielonej murawie. Praktycznie więc jest to zakończenie kariery tego sumiennego i zawsze wzorowego sportowca. Wydaje nam się, że nie tak należało załatwić tę sprawę. Jest jeszcze czas by ją ponownie rozpatrzyć “.
W końcu wrócił do Lechii i zagrał od 3. kolejki, przegrany mecz z GKS Katowice (0:1). Tydzień wcześniej został pozbawiony gry w derbach Trójmiasta. Jego ponowny debiut został opisany w prasie: “W pierwszej części gry należał do najlepszych. Później dał się kilkukrotnie ograć, ale mimo to jego występ należy uznać za udany”.
Lechia jako beniaminek zajęła 7. miejsce i były o dwie lokaty wyżej niż Arka. Wyglądało na to, że, Żemojtel dobrze postawił wracając do swojego klubu. Zagrał w 28 meczach. W kolejnym dla Lechii było lepiej (4. miejsce), ale Żyleta zagrał już tylko 20 spotkań.
Przez kolejne trzy lata miał w miarę pewną pozycję w drużynie. Dopiero w ostatnim sezonie mając na karku 33 lata zagrał tylko jedno spotkanie ligowe. W 1976 r. rozstał się z Lechią. W sumie zagrał w 213 meczach i zdobył jedną bramkę. Pożegnalny mecz zagrał w Świdniku przeciwko Avii (porażka 0:2). Drużyna Biało-Zielonych była wówczas mocno osłabiona, zabrakło m.in. Kasalika, Makowskiego (kartki) oraz Gładysza i Puszkarza (problemy zdrowotne).
Skład z meczu: Lechia: Kwaśniewicz – Żemojtel, Dziadek, Górski (61`Sęk), Kołodziej, Kliszewicz (50`Tłokiński), Głownia, B.Kaczmarek, T.Korynt, Jahn, Matuszewski;
Prasa o jego występie ostatnim: “W obronie naprawdę mocnym punktem był w zasadzie tylko Żemojtel”. A więc jak widać po składzie tego meczu i debiutu, swój pierwszy mecz zagrał z Romanem Koryntem, a ostatni z jego synem Tomaszem.
Następnie reprezentował barwy Gedanii Gdańsk oraz MOSiR-u Gdańsk, w którym pracował jako trener. Pomagał również swemu koledze z boiska, Józefowi Gładyszowi w prowadzeniu rocznika 1978 w gdańskiej Lechii.
Pseudonim “Żyleta” wziął się z jego ostrej bezkompromisowej gry.
16 października 2005 r. po meczu Lechia – ŁKS w Alei Gwiazd na stadionie przy ul. Traugutta została odsłonięta jego gwiazda.
Zbigniew Żemojtel
Pseudonim: „Żyleta”
Data urodzenia: 28 marca 1943 r.
Miejsce urodzenia: Zagory
Data śmierci 9 stycznia 1995 r.
Pierwszy klub Lechia Gdańsk.
Debiut w Lechii: 12 sierpnia 1962
Lata gry w Lechii: 1962-1969, 1972-1976