Jesteś tu
Home > artykuły > „Nigdy więcej III ligi”. Lechia – Kotwica 1:0 (28.05.2005)

„Nigdy więcej III ligi”. Lechia – Kotwica 1:0 (28.05.2005)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rywalizacja o II ligę w sezonie 2004/05, pomiędzy Lechią Gdańsk, Unią Janikowo i TKP Toruń znalazła swój kres w przedostatniej kolejce. Po 28. kolejkach Biało-Zieloni mieli przewagę trzech punktów nad Unią. W przypadku wygranej z Kotwicą Kołobrzeg i przy jednoczesnej  porażce Unii z Wartą w Poznaniu Lechia zapewniała sobie awans.

Wymarzony scenariusz dość długo nie toczył się po myśli gdańszczan. Unia Janikowo już w 7. minucie objęła prowadzenia, a Biało-Zieloni dość długo się męczyli, aby zdobyć zwycięską bramkę. Dla większej mobilizacji zawodników gospodarzy prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz przekazał za pośrednictwem spikera Marcina Gałka informację, że dla strzelca bramki ufunduje z prywatnej kieszeni 500 zł. Bonus podziałał.

Gol padł w 68 minucie gry za sprawą Michała Szczepińskiego, który strzałem głową wykorzystał dośrodkowanie Macieja Kalkowskiego. W tym samym czasie nadchodziły także dobre wieści z Poznania. Warta wpierw doprowadziła w 54 minucie do remisu 1:1, by dziesięć minut później objąć prowadzenie 2:1.

Komunikaty o wyniku z Poznania wywoływały radość na trybunach przy Traugutta 29. Ostatni kwadrans to niesamowita atmosfera wśród gdańskich kibiców, którzy pragnęli powrotu Lechii na szczebel centralny. Skandowano „druga liga, druga liga, Lechia Gdańsk”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Gdańsku mecz się zakończył, a w Poznaniu jeszcze trwał. Piłkarze i trenerzy na podeście przed trybuną honorową, tłum kibiców na murawie i nareszcie informacja, że wynik w stolicy Wielkopolski nie uległ zmianie! Biało-Zieloni mieli przed ostatnią kolejką 6 punktów przewagi na drugą Unią Janikowo. Wynik ostatniego meczu, który ostatecznie się nie odbył (punkty otrzymane walkowerem), nie miał już znaczenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Nigdy więcej III ligi” to było przewodnie hasło tamtego awansu, drugiego z rzędu wywalczonego przez trenera Marcina Kaczmarka. Lechia Gdańsk po 4 latach gry w niższych klasach rozgrywkowych wracała do II ligi, którą opuściła po sezonie 2000/2001.

2005.05.28
Lechia Gdańsk – Kotwica Kołobrzeg 1:0 (0:0)
Bramka: Szczepiński 68’głową

Lechia: Biecke – Fechner, Sierpiński, Brede, Żuk – Biskup, Szczepiński, Szulik (61’Bławat), Radoń (58’Melaniuk) – Kalkowski (75’Pietroń), Rusinek.

Wyniki 29. kolejki III ligi
Lechia – Kotwica 1:0
Warta – Unia J. 2:1
Mieszko – TKP 0:1
Unia T. – Chemik 3:2
Amica II – Obra 3:0
Pogoń II – Odra 1:3
Flota – Kaszubia 4:1
Tur – Lech II 0:0

Podobne artykuły
Top