Mecz Lechia – Polonia Bytom odbył się 3 lipca 1949 – w ramach 11. kolejki I Ligi sezonu 1949.
Od razu na początku spotkania liczna publika miała okazję podziwiać piękną kombinację. Alfred Kokot (pseudonim „Mały Pikuś”, co przy 157 cm wzrostu i 52 kg wagi nie mogło dziwić) wypuścił w uliczkę Leszka Goździka, który strzelił nie do obrony. Dosłownie w następnej akcji szczęśliwy strzelec zostaje sfaulowany i do końca meczu Lechia musi grać w dziesiątkę – przepisy wówczas nie zezwalały na zmiany.
Nie przeszkadzało to Romanowi Rogoczowi, który w 20. minucie ostrym strzałem z lewego skrzydła podwyższył prowadzenie gospodarzy.
Skowroński ustalił wynik spotkania
Gra w osłabieniu wymusiła taktyką dlatego nie dziwi informacja z ówczesnych mediów, iż najlepszą formacją Lechii w tym spotkaniu była defensywa. Obrońcy Hubert Kusz i Czesław Lenc wielokrotnie ofiarnymi interwencjami zażegnywali niebezpieczeństwo. Chociaż ten pierwszy nie ustrzegł się błędu – po jego zagraniu ręką, arbiter podyktował rzut karny, zamieniony na bramkę przez Lelonka.
Tuż przed końcem spotkania role się odwróciły. Ręką zagrał piłkę obrońca gości, a do siatki trafił Tadeusz Skowroński ustalając wynik meczu.
Co było dalej? Na zakończenie sezonu Lechia doznała rekordowej porażki w historii ligowych występów przegrywają aż 0:8 właśnie z Polonią Bytom. Jak wówczas pisała prasa: „Lechiści wypadli z ligi” zajmując ostatnie miejsce w tabeli. Co ciekawe osiem goli dla Polonii również nie uratowało jej przed spadkiem. W całych rozrywkach biało-zielonym udało się uzbierać zaledwie 11 punktów w 22 meczach. Na koncie mieli ledwie cztery wygrane.
Szalał wówczas nowy system polityczny i w trakcie sezonu doszło do licznych zmian nazw klubów, w związku z tym mistrzem została Gwardia przez Ogniwem i Kolejarzami z Poznania i Warszawy. Czyli po ludzku: Wisła przez Cracovią, Lechem i warszawską Polonią.
Lechia Gdańsk – Polonia Bytom 3:1 (2:0)
Bramki: Goździk 10`, Rogocz 20`, Skowroński 89`karny – Lelonek 60`karny,
Lechia: Pokorski – Kusz, Lenc, H.Kokot, Kamzela, Nierychło, Rogocz, A. Kokot, R.Gronowski, Skowroński, Goździk.
Polonia: Koczapski – Kubiak, Grochowski, Komarkiewicz, Lelonek, Szmidt, Wieczorek, Trampisz, Szmidt II, Ceglarek, Wiśniewski.
Publika: 20 tysięcy osób. W tamtym sezonie Stadion Miejski we Wrzeszczu wypełniał się przeważnie dość szczelnie. Nic dziwnego był to bowiem pierwszy w historii mecz lechistów w najwyższej klasie rozgrywek. Kibiców nie zniechęcał nawet fakt, że biało-zieloni przeważnie schodzili z boiska pokonani.
Inne wyniki 11. kolejki I ligi sezonu 1949.
Gwardia Kraków – Warta Poznań 1:1
Kolejarz Poznań – Ruch Chorzów 8:4
Kolejarz Warszawa – Włókniarz Łódź 2:1
AKS Chorzów – Legia Warszawa 0:3
Górnik Bytom – Ogniwo Kraków 2:2