Mecz Lechia – Pogoń Oleśnica odbył się 19 listopada 1994 w ramach 17. kolejki II Ligi Grupy I sezonu 1994/95.
Na zakończenie drugoligowej jesieni w meczu niemal na samym dnie tabeli Lechia pokonała Pogoń Oleśnica aż 4:0. Dwa gole strzelił Grzegorz Król , który miał wtedy ledwie 16 lat 6 miesięcy i 20 dni. Tym samym “Królik” stał się drugim najmłodszym biało-zielonym strzelcem w historii.
Tak o tym dniu Król napisał w swej biografii:
“(…)Po meczu z Pogonią Oleśnica, w którym strzeliłem dwa gole, do Gdańska przyjechał Włodzimierz Lubański, który wówczas bawił się trochę w menedżerkę. Doszło do tego, że legenda, o której od małego opowiadał mi tata, siedziała w dwupokojowym mieszkanku na Zaspie, popijała herbatę i oglądała na wideo moje gole.
– Mam konkretną propozycję. Czy zgadzają się państwo, żeby syn pojechał na testy do Ajaksu Amsterdam? – pan Włodek postawił sprawę jasno, a odpowiedź mogła być tylko jedna.”
Wysoka wygrana Lechii pozwoliła gdańszczanom opuścić strefę spadkową windując się po rundzie jesiennej na czternaste miejsce, ostatnie bezpieczne. Pierwszego gola w ligowej karierze zdobył 16-letni Grzegorz Król. Premierowe trafienie zaliczył również znacznie bardziej doświadczony Dariusz Zgutczyński, którego starszy brat, Andrzej, był uczestnikiem Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku oraz królem strzelców ekstraklasy. Młodszy „Zgutek” nie miał wówczas dobrej prasy u kibiców, dlatego gdy zdobył bramkę (zresztą jedyną w karierze dla Lechii) po solowym rajdzie, z radości aż wskoczył na płot.
Tamten mecz był także meczem pożegnań dla paru osób. By dalej funkcjonować Lechia musiała sprzedawać piłkarzy – na wiosnę Tomasz Unton grał już w Legii Warszawa, a Rafał Kaczmarczyk w Stomilu Olsztyn. Spotkanie z Pogonią było także ostatnim, podczas którego na gdańskiej ławce zasiadł Marian Geszke. Na wiosnę lechistów poprowadził jego asystent, Janusz Kupcewicz.
Najmłodszym zdobywcą bramki dla Lechii niezmiennie jest Sławomir Wojciechowski, który gdy pokonywał bramkarza Polonii Bytom był jeszcze pół roku młodszy od Grześka. Pełne zestawienie najmłodszych strzelców goli dla Lechii
Co było dalej? Systematyczne osłabianie drużyny musiało skończyć się katastrofą i tak się stało w sezonie 1994/5. Mimo wygranej w ostatnim meczu sezonu 1:0 na wyjeździe z Pogonią Oleśnica, biało-zieloni opuścili drugoligowe szeregi. Wiodące postaci w drużynie, czyli Kaczmarczyka i Untona z mizernym skutkiem zastąpili: imponujący głównie bujną fryzurą Roman Frydryszak i Ormianin Arsen Hanamirian.
Obok Lechii II ligę opuściły jej imienniczka z Dzierżoniowa, sąsiadka z Gdyni oraz Pogoń Oleśnica. Do ekstraklasy awansowały Śląsk Wrocław i Amica Wronki.
19.11.1994r. – 17. kolejka II ligi sezonu 1994/95
Lechia Gdańsk – Pogoń Oleśnica 4:0 (2:0)
Bramki: Grzegorz Król 30`, 53`, Mariusz Pawlak 62`, Zgutczyński 70`
Lechia: Kozak – G. Motyka, Piętka, Sobczak, Pawlak (63`Stachowiak), Matuk, Kaczmarczyk, Borkowski, Unton (80`Rojek), Zgutczyński, Król.
Pogoń: Idziorek – Szczypkowski, Wałowski, Lis, Brożyna – Mularczyk, Waszak, Marek, Wróbel (61’ Winek) – Najdek, Maciejewski (73’ Moś).
Sędzia: G.Kasperkowicz (Poznań)
Pozostałe wyniki 17. kolejki II Ligi Grupy I sezonu 1994/95:
Wisła Kraków – Górnik Konin 5:0 (1:0)
Miedź Legnica – Odra Wodzisław 2:0 (0:0)
Śląsk Wrocław – Amica Wronki 3:1 (2:1)
Naprzód Rydułtowy – Zawisza Bydgoszcz 1:1 (0:0)
Bałtyk Gdynia – Stilon Gorzów 0:0
Chrobry Głogów – Krisbut Myszków 1:3 (1:1)
Lechia Dzierżoniów – Ślęza Wrocław 1:1 (0:0)
Polonia Bytom – Arka Gdynia 2:0 (0:0)